Nazywam się Dana Szustka. Od najmłodszych lat rysunek był mi bardzo bliski. W wieku 5 lat dostałam swój pierwszy 300-stronicowy zeszyt A4 z białymi kartkami do malowania i tak zaczęła się moja przygoda, i fascynacja "kolorowym światem". To, czym się zainteresowałam, miało poniekąd świadczyć o mojej przyszłości. Wybrałam kartki z bloku, ołówki i kredki. Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Przez 5 lat obcowałam ze sztuką i z jej różnorodnością, zdobywając doświadczenie m.in. w dziedzinie liternictwa, reklamy, fotografii, rzeźby, rysunku, malarstwa oraz rysunku technicznego. Równie bliski stał mi się teatr, na którym to skupiłam temat swojej pracy dyplomowej, tworząc oprawę graficzną i element wolno stojący do "Przemiany" Franza Kafki.

Na swej drodze miałam nauczycieli, którzy od samego początku stawiali poprzeczkę bardzo wysoko, za co jestem im wdzięczna, gdyż bez ich pomocy, mój warsztat nie byłby tak wnikliwy i dobry.

 

Tematem moich prac w głównej mierze jest człowiek - jego ciało, twarz, jego stan emocjonalny. Jest on dla mnie najciekawszym obiektem artystycznych wyzwań. Lubię zatrzymywać go w ruchu i wprawiać w ruch, wydobywać z mroku i stapiać z tłem. Lubię światło na jego twarzy i to, co ma w oczach, nawet kiedy oczu nie można zgłębić i dostrzec. Zwykle chcę, by był taki jak jego pierwowzór - by go przypominał i przybliżał.

​Człowiek ma na swej twarzy i w swoich oczach coś więcej niż COKOLWIEK i znaczy więcej niż NIKT. Człowiek ma dusze i uczucia i właśnie ich piękno staram się uchwycić i przelać na kawałek płótna lub kartki.

© 2012  by  6th dESigN  dANa SZuStKa